Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno - Pilzno

Adres: Ofiar Katynia, 39-220 Pilzno, Polska.

Specjalności: Cmentarz wojskowy.
Inne ważne informacje: Wejście dostępne dla osób na wózkach.
Opinie: Ta firma ma 5 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.8/5.

Lokalizacja Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno

Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno Ofiar Katynia, 39-220 Pilzno, Polska

Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno jest historycznym i ważnym miejscem w Polsce. Znajduje się on w Pilznie przy adresie Ofiar Katynia, 39-220 Pilzno, Polska.

Cmentarz jest miejscem spoczynku bohaterów, którzy zginęli w walkach o wolność Polski. Jest on również atrakcją turystyczną dla osób interesujących się historią wojskową. Na cmentarzu znajduje się wiele grobów żołnierzy z różnych okresów historii Polski.

Cmentarz jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, co czyni go również przyjaznym dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Na stronie internetowej można znaleźć więcej informacji o historii cmentarza oraz planowaniu wizyty. Jednak brak danych o numerze telefonu i stronie internetowej.

Specjalnością Cmentarza wojennego nr 236 – Pilzno jest nie tylko rola miejsca spoczynku bohaterów, ale także edukacja historyczna i kulturalna. Można tam zobaczyć wiele pomników i tablic upamiętniających żołnierzy, a także uczestniczyć w organizowanych tam uroczystościach i wydarzeniach.

Firma ta ma 5 recenzji na Google My Business i średnia ocena wynosi 4.8/5. Większość recenzji wysoko ocenia stan obiektu, dostępność informacji i znaczenie historyczne cmentarza.

Rekomendujemy odwiedzenie Cmentarza wojennego nr 236 – Pilzno, aby zobaczyć i zrozumieć historię Polski z innej perspektywy. Można tam również zostać częścią uroczystości i wydarzeń, które są organizowane na cmentarzu. Planuj wizytę teraz i dowiedz się więcej o historii Polski.

Recenzje dla Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno

Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno - Pilzno
Barbara *
5/5

Cmentarz wojenny nr 236 w Pilźnie jest zaprojektowany przez Gustava Rossmanna i obecnie stanowi część cmentarza parafialnego. Cmentarz zlokalizowany tuż przy kładce, podzielony alejką cmentarną na pół. Centralna część - murowany kamienny krzyż posiada inskrypcję;
ZATRZYMAJCIE SIĘ TU NA CHWILĘ
MOŻE WŚRÓD NAS JEST TEN KTÓREGO KOCHALIŚCIE!
Na cmentarzu spoczywa 150 żołnierzy różnej narodowości, którzy polegli w dniach od 6 do 10 maja 1915 roku, w tym zaledwie 17 zidentyfikowanych.

Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno - Pilzno
Piotr Giza
5/5

Cmentarz, położony na rogu cmentarza stanowi obecnie kwaterę na cmentarzu parafialnym. Teren zajmuje on powierzchnię ok. 5 arów w formie nieregularnego trapezu. Autorem jest Gustaw Rossmann. Pierwotnie cmentarz ogrodzony był żywopłotem zasadzonym pomiędzy kamiennymi słupkami. Jedynie z jednej strony wzniesiono kamienny mur stanowiący tło dla pomnika głównego, na którym umieszczone są krzyże maltańskie. Drugi pomnik, wysoki kamienny krzyż, stoi w środkowej części cmentarza przy bocznej ścianie. W cokole umieszczona jest tablica o treści:
VERWEILET! VIELLEICHT IST AINER UNTER UNS, DER EUCH LIEB WAR!

[ZATRZYMAJCIE SIĘ TU NA CHWILĘ,

MOŻE WŚRÓD NAS JEST TEN KTÓREGO KOCHALIŚCIE!]
Na cmentarzu znajduje się 120 mogił indywidualnych i 1 zbiorowa. W latach późniejszych skomasowano pojedyncze groby tworząc 22, otoczone betonowym obramowaniem. Cmentarz otoczono metalową siatką. Na cmentarzu spoczywa 150 żołnierzy różnej narodowości, którzy polegli podczas walk w maju 1915 roku, w tym zaledwie 18 zidentyfikowanych. Mogiły w większości usytuowane są wzdłuż dłuższych boków cmentarza. Jedynym wyjątkiem jest grób znajdują się przed głównym pomnikiem. Na mogiłach położonych najbliżej pomnika ustawione są wysokie żeliwne krzyże na betonowym cokole. Pozostałe opatrzone są w niewielkie betonowe cokoliki z żeliwnymi krzyżami i owalnymi tabliczkami z danymi pochowanych żołnierzy. Kiedyś wejście na cmentarz stanowiła drewniana kratownica usytuowana w najkrótszym boku. Obecnie wejście wiedzie przez metalową bramę usytuowaną w środku. Na siatce obok bramy umieszczona była metalowa tablica informacyjna: CMENTARZ ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W LATACH 1914 – 1915 POD NADZOREM KOMITETU OCHRONY POMNIKÓW W. I M. W PILŹNIE. CMENTARZEM OPIEKUJE SIĘ MŁODZIEŻ. PRZECHODNIU USZANUJ TO MIEJSCE WIECZNEGO SPOCZYNKU. polecam warto zobaczyć?

Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno - Pilzno
Grzegorz Śleziak
5/5

Trudna historia. Miejsce zadumy nad wojną i jej strasznymi konsekwencjami.

Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno - Pilzno
Marek Wojtanowicz
4/5

Cmentarz wojenny nr 236 – Pilzno - Pilzno
Wiesław Ignaś
5/5

Go up